FIFA World Cup - Brazil 2014
18-06-2014, 17:22,
RE: FIFA World Cup - Brazil 2014
Daca urmareati campionatul Frantei nu erati deloc surprinsi de calitatile lui Ochoa
Răspunde
19-06-2014, 7:46,
http://vochin.gsp.ro/stiri/1756/adios-da...racias.htm#

Adios, dar şi gracias!

Mondialul şi-a depus din nou ofranda la picioarele Zeului fotbal. După Franţa în 2002 şi Italia în 2010, o altă campioană planetară în exerciţiu îşi dă duhul prematur şi părăseşte competiţia supremă din faza grupelor. Spania îşi încheie lamentabil scurta reprezentaţie fără punct după două meciuri şi cu o căruţă de goluri încasate, mai multe decît primise în ultimele 20 de jocuri la turneele finale europene sau mondiale.

Schimbarea regilor, bucuria nebunilor. Dinastia iberică a căzut, iar toată gloata contestatarilor e liberă să cînte. Aşa cum a făcut-o atunci cînd Zidane nu şi-a mai ridicat capul pleşuv din iarba coreeană, iar Cannavaro a amuţit în concertul aiuritor al vuvuzelelor sud-africane.

Spre deosebire de Franţa şi Italia, Spania a însemnat însă mai mult decît o campioană mondială de grabă răpusă. În cei 6 ani de domnie, începuţi în Praterul vienez şi terminaţi unde altundeva decît pe Maracana, La Roja nu a adunat doar trofee, ci, mai mult decît atît, a lăsat istoriei fotbalului un trend. A impus o modă la fel de puternică precum WM-ul englezesc, catenaccio-ul italian sau fotbalul total olandez. A inventat un stil şi, cu ajutorul unui comentator, chiar un nume. Tiki-taka s-a născut la Euro 2008 ca să bucure şi ca să cucerească lumea.

Adulată la început, această manieră de a ţine mingea fără a ameninţa neapărat poarta, pe care mi-am permis s-o intitulez cel mai frumos antijoc din lume, a început uşor-uşor să intrige, apoi să plictisescă, pentru a sfîrşi în huiduielile aceleiaşi mulţimi care la început o salutase.
Acesta este destinul oricărui lider. După 6 ani de dictatură, Spania pleacă acasă, acompaniată de acel "adios" ironic şi dureros. Eu voi adăuga însă şi un mare "gracias"! Pentru imensul tezaur lăsat fotbalului mondial e oricum prea puţin.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
19-06-2014, 13:10,
De fapt asta e Spania de care imi aduc eu aminte, cu care am crescut. O echipa cu jucatori fantastici care clacheaza lamentabil la turnee finale Big Grin
Răspunde
19-06-2014, 14:18,
Acelasi lucru mi-l amintesc si eu cu mentiunea ca jucatorii aia nu erau chiar atat de fantastici insa formau totusi o echipa cu pretentii care nu confirma niciodata la turneele finale si care se hranea tot timpul cu performanta castigarii Europeanului din '64.
In fine, nu prea avem ce sa le reprosam pentru ca generatia asta a lor a cucerit tot ce se putea cuceri insa nimeni nu poate rezista o vesinicie campion. Asa e viata, cu urcusuri si coborasuri.
Răspunde
19-06-2014, 14:46,
Recunosc , sunt unul dintre cei care am indragit acest tiki-taka al Barcelonei lui Guardiola si al Spaniei, cu care au dominat fotbalul mondial in ultimii 10 ani. Dar ma bucur sa vad echipe ca Olanda sau Borussia Dortmund castigand cu un fotbal in viteza , spectaculos. Sper ca viitorul fotbalului sa fie asta si nu stilul ultradefensiv pragmatic gen Mourihno.

ps. piturca nu merita trecut in aceeasi fraza insa fotbalul sau fricos, pragmatic la enervare, las de-a dreptul intra in ultima categorie. Sper sa ne scapam de el cat mai curand si cu orice costuri suplimentare.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
20-06-2014, 19:46,
Nu pot sa cred. Italia pulii!
Răspunde
20-06-2014, 20:16,
Ii greu in america de sud pt europeni..
Răspunde
20-06-2014, 20:58,
Asa au jucat italienii in ultimele minute de parca ei conduceau...lent, foarte lent.

Foarte frumos mondialul pana acum desi imi pare rau ca atatea echipe europene de traditie sunt depasite de cele din America de Sud.
Răspunde
20-06-2014, 21:03,
Eu nu contest ce zice Chere si-i drept ca de la Mondialul din '78 cand s-a tinut in Argentina nu au mai fost mondiale in America de Sud si de atunci lucrurile s-au schimbat radical in fotbal insa si sud-americanii la randul lor trebuie sa joace in Europa sau in alte parti ale globului. Or fi avand un avantaj de adaptare insa nu cred ca doar asta face diferenta.
Răspunde
20-06-2014, 21:05, (Ultima modificare: 20-06-2014, 21:06 de adymax.)
Am pus ca bate Costa Rica dar cu 2-1 offf.....sa terminat si cu norocul Italienilor. Sper sa-i bata si Uruguai.

La Olandezi sau nemti nu am vazut sa aiba probleme de adaptare desi la ei e mai rece clima ca la alti europeni.
Răspunde
20-06-2014, 21:32,
As fi dat si eu acelasi exemplu Adi insa adversarele lor au fost tot europene. Oricum, ritmul impus de ei mi s-a parut a fi foarte ridicat. Mult mai ridicat decat cel al Braziliei sau Argentinei, alte doua mari favorite.
Răspunde
20-06-2014, 22:15,
Costa Rica , Chile sau Uruguay merita sa joace mai depate. Anglia sau Italia trebuiau sa joace cu mai multa determinare daca vroiau sa treaca de grupe. Pana la urma din grupa mortii cu 3 campioane mondiale s-a calificat de pe primul loc Costa Rica. Si de asta e frumos fotbalul uneori.

ps. ....maine la Lugoj va castiga insa echipa mult mai profesionista si mai bine cotata, adica UTA Smile))
Răspunde
20-06-2014, 22:58,
Elvetia-Franta 0-3 la pauza. Ce meci, ce mondial pana acum!
Răspunde
20-06-2014, 23:55,
2-5 final! Ultimul gol cred ca nu s-a mai pus desi comentatorul nostru nu s-a prins. Arbitrul a fluierat finalul inainte de marcarea golului pe care nu l-a mai validat.
Răspunde
21-06-2014, 23:29,
BINE KLOSEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Răspunde
23-06-2014, 7:34, (Ultima modificare: 23-06-2014, 7:50 de White Shadow.)
Foarte frumos acest campionat mondial, o gramada de meciuri superbe, fotbal adevarat.

Belgia, elementul surpriza si favorita mea, ii vad foarte departe la acest campionat mondial...sferturi sigur...posibil si semifinale si o sa mai auzim de echipa asta si in viitorul apropiat. Acest world cup 2014 e doar inceputul pentru Belgia.

Olanda & Franta arata foarte bine si cred eu ca o sa paraseasca competitia cu fruntea sus.

Uruguay parca a renascut odata cu revenirea lui Suarez, genial jucator..posibil sa repete performanta de la ultimul mondial.

Brazilia...prea multa presiune acolo, simt ca jucatorii parca nu se bucura de fotbal...nu'i vad bine.

Argentina...dezamagitor, nu ai cum sa ai pretentia de a castiga un campionat mondial cat timp tu tragi de timp in grupe cu Iran.

Germania...campioana.

Dar la cat de imprevizibil a fost acest campionat mondial pana acum nu m'ar surprinde ca trofeul sa fie castigat de o echipa mai slab cotata...Belgia, Croatia, Uruguay, Columbia...cine stie....poate Costa Rica Smile)

aaa si ceva legat de arbitraj...sa te futi in ea globalizare domnule Platini...cei mai slabi arbitri si sper ca macar in fazele superioare sa avem un arbitraj de calitate
Răspunde
24-06-2014, 0:45,
@Shadow ---Croatia o sa castige cupa la forbal pe plaja poate dar nu la mondial. Smile
Răspunde
25-06-2014, 0:54,
Mari cacaciosi Grecii astia. Bleahh!
Răspunde
25-06-2014, 1:00,
Jur ca asta am vrut sa scriu si eu acum. Nu imi vine sa cred ce echipa cacacioasa. Pacat de ivorieni, pacat de Drogba.
Răspunde
26-06-2014, 11:44,
Sper sa nu il suspende pe Luis Suarez pt incidentul de la meciul cu Italia. Nu spun ca nu ar merita dar Uruguay ar fi foarte saraca fara Suarez in teren , la fel si fotbalul din meciurile pe care le va mai juca Uruguay la acest Campionat Mondial. Oricum un articol foarte bun despre Suarez scris inaintea CM (e tradus doar de prostsport)

http://www.prosport.ro/fotbal-extern/cm-...l-12831070
Răspunde

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)