OFF-TOPIC
03-05-2017, 9:18,
RE: OFF-TOPIC
Doamne ajuta!!!
Răspunde
13-05-2017, 12:31,
Va multumim tuturor pentru gandurile, mesajele si telefoanele de sustinere.
Miercuri ne-am intors acasa cu o fetita nemaipomenita care vede din nou si se bucura de tot ceea ce este in jurul ei.
Desi am fost la Szeged singuri( eu si sotia) v-am simtit pe voi langa noi ceea ce ne-a dat putere si speranta ca totul va fi bine ceea ce si este pana in momentul asta.
Timpul ne va arata cauzele care au dus la aceasta incercare a vieti!

Va multumim inca odata din suflet!
Răspunde
14-05-2017, 2:34,
Super ! Doamne-ajuta ! Sa creasca mare si sanatoasa si sa va bucurati de ea si ea de voi !
Răspunde
29-05-2017, 19:50,
https://www.occrp.org/en/investigations/...-countries

Un articol foarte detailat care discută calitatea scăzută a berilor din țările mai sărace din est, cu focus pe România. Despre folosirea unor retete care produc bere mai repede, dar mai proastă folosind orz negerminat (nemalțificat), porumb sau alte cereale și mai ales diverse enzime care grăbesc fermentația. Diferența între berile de import și cele ”românești” (sunt 4 multinaționale care-si impart piața românească) este evidentă, dar se pare că pretul mic e mai important decat calitatea. De citit!

P.S - Nu-i fac reclama la Aradeana lui Ovi Luca, doar ca a venit vara si nu strica sa stim ce bem.
Răspunde
29-05-2017, 21:25,
Diferenţa exista şi mai demult dar în ultimii ani s-a accentuat. Sunt cazuri de beri care acum 5-10 ani erau ok iar acum nu mai poţi pune gura pe ele.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
29-05-2017, 22:17,
Eu va spun sincer ca din brandurile acceptabile ca si pret nu pot bea altceva in afara de (in ordinea prioritatii): Aradeana, Grolsch si Nenea Iancu. Ar mai fi DAB si Paulaner insa astea sunt deja in alta categorie de pret.
Răspunde
29-05-2017, 22:29,
Kidule, în cazul Nenea Iancu, din ce ştiu eu doar brandul e autohton, berea e produsă în Bavaria.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
29-05-2017, 23:08,
(29-05-2017, 22:29)Giuliano a scris: Kidule, în cazul Nenea Iancu, din ce ştiu eu doar brandul e autohton, berea e produsă în Bavaria.

Asa este... mai exact in oraselul Memmingen din landul Bavaria, asa ca fapt divers.
Si continuand cu ...diversul fapt, este o bere excelenta, din punctul meu de vedere.
<--> FORZA UTA <-->
Răspunde
30-05-2017, 11:56, (Ultima modificare: 30-05-2017, 11:59 de Kidu.)
Pai cine a spus ca e musai ca berea sa fie romaneasca? Eu ma refeream doar la raportul calitate/pret.

Si Aradeana este un brand aradean produs in Cehia cum si Grolsch este un brand olandez produs in Albania (ma refer la marca comercializata in Romania).
Răspunde
10-06-2018, 15:18,
Incepe campionatul mondial peste putin timp. Forumul nostru a avut un concurs frumos la ultimele editii de turnee finale. Ar fi fain sa il avem si anul asta, dar eu si Robi nu prea avem timp sa ne ocupam de clasamente. Ar fi cineva dispus sa se implice? Sau sa ofere o alta varianta de a calcula punctajele. Noi pana acum calculam "manual".

p.s. nu lasati concursul sa moara Smile
Răspunde
11-06-2018, 10:08,
Il facem si de data asta. Concursul asta e deja o traditie a forumului. Smile
Răspunde

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)