Academia UTA - etapă aproape perfectă în Elite

O nouă etapă s-a desfășurat ieri și azi în cadrul Ligii Elitelor: Hermmanstadt - UTA U16 și U Craiova contra UTA U19 & U17.

Liga Elitelor U16, etapa 5: Hermannstadt - UTA 0-5 (0-4)

Ieri, trupa lui Donca, Bogoșel și Țamboi au învins la Sibiu echipa din localitate. A fost un meci în care gazdele nu au pus probleme, dovadă și cele patru goluri marcate în prima repriză. Cei care au trimis-o în ațe au fost Lingurar, de două ori, din centrările lui Varga și Codrea, Șerengău și Mihai. În partea a doua UTA a mai marcat o data prin Sarkozi, scor final 0-5.

UTA: Blaga - Varga, Opriș, Vale, Șerengău, Sarkozi, Mare, Mihai, Codrea, Lingurar, Babiciu.
Au mai jucat: Tirian, Popescu, Ciubăncan, Ungurean, Cristea.
Au marcat: Lingurar (7, 25), Șerengău (10), Mihai (36), Sarkozi (66).

Liga Elitelor U19, etapa 5: U Craiova - UTA 4-6 (0-4)

Meci cu multe goluri la Craiova, unde UTA U19 a învins-o pe Universitatea, trecând peste olteni, pe locul doi în Liga Elitelor.
În prima parte băieții antrenați de Gaica și Ungur au făcut legea pe teren. Aceștia au reușit să marcheze nu mai puțin de patru ori prin Paunchici, Jula și Simon (foto) de două ori.

După pauză, Merian a făcut 0-5, iar de aici lucrurile s-au precipitat. Utiștii au lăsat garda jos, iar craiovenii au reușit să marcheze de patru ori, forțând pe final egalarea. În minutul 90 Boștină a pus capăt meciului prin golul de 4-6.

UTA: Blaga - Haloș, Vidican, Pașcu, Mohaci, Gavrilă, Rădulescu, Jula, Paunchici, Merian, Simon.
Au mai jucat: Dardai, Boștină, Răzban, Sfârlea.
Rezervă: Opric.
Au marcat: Pauinchici (10), Jula (12), Simon (17,42), Merian (50), Boștină (90).

Liga Elitelor U17, etapa 5: U Craiova - UTA 3-0 (2-0)

În ultima partidă a zilei, tinerii de la UTA U17 au pierdut contra celor de la Universitatea Craiova, scor 3-0. A fost un meci mai puțin reușit al utiștilor care din minutul 25 au jucat în 10, după ce Rotea a luat două galbene în decurs de trei minute. Arbitrul a restabilit egalitatea în 75, când zarurile erau deja aruncate.

UTA: Roșca - Popa, Bortiș, Măgulean, Pătlăgică, Andrieș, Ursoi, Mercioiu, Borcea, Mocan, Rotea.
Au mai jucat: Onișor, Puta, Blaga, Tambor, Dănilă.
Rezervă: Rigo, Goian.

Miercuri, pe stadionul Motorul, începând cu ora 16, grupele de U19 și U17 ale Academiei UTA dispută două partide importante în campionatul Elite, contra rivalilor de la ASU Poli.

Liga 4, etapa 2: UTA 2 - CS Unirea Sântana

Sâmbătă, pe stadionul ICRTI, UTA 2 a primit vizita echipei CS Unirea Sântana. Copiii lui Aslău şi Petcuț au pierdut cu scorul de 1-5, pentru UTA marcând Miclea, în minutul 58. Etapa viitoare, UTA 2 are meci în deplasare la CS Ineu.

UTA: Măcean - Miclea, Merca, Maier, Nădăban, Căciulă, Turc, C. Moldovan, Gădărici, Cleuță, Aslău.
Au mai jucat: Negrea, Găină, Palea, Irimia.
A marcat: Miclea.

11:00, 21-09-2019,    Meciul urmator

21-09-2019 11:00