AMICAL / Grosics Akademia Szeged – UTA 2-1

UTA s-a înclinat, în această dimineață, în fieful echipei maghiare Grosics Akademia Szeged. Trupa gazdă a început bine, deschizând scorul după un sfert de oră printr-un frumos șut în vinclu, apoi a făcut 2-0 după o neatenție a lui Bodea. Partea a doua a arătat o formație arădeană mai atentă în ofensivă, pe acest fond a venit și golul lui Vădrariu, de 2-1 (avea să rămână rezultat final), dar și alte trei șanse bune. A ieșit în evidență și portarul Miroslav Orlic, care a blocat trei mingi grele.

Ionuț Popa a început cu Bodea – R. Iuga, Manea, Benga, Copaci – Oprea, Enescu – Cubleșan, Matei, Petra – Pavel (sosit ieri în probe). Au mai intrat: Orlic – Janos, Stahl, Popa, Pop, Vădrariu, Dan, Suslak și A. Iuga.

Concluzia lui Ionuț Popa: ”Ieri am avut un antrenament pur și simplu fizic, atletic chiar, de 100 de minute. M-am gândit că astăzi apare această stare de neputință. Din păcate au apărut și atâtea greșeli tocmai pe acest aspect. Am luat două goluri aiurea, de portar distrat și datorită neputinței unora care au făcut figurație în prima repriză. În repriza a doua am mai redresat puțin corabia, am dat gol, am mai avut trei situații, dar sunt posturi pe care trebuie să le acoperim imediat. E un semnal de alarmă”.

Ultimul meci al verii e programat sâmbătă, 28 iulie, în compania echipei Șoimii Lipova. Vom anunța, în timp util, locul și ora amicalului.

12:00, 27-10-2018,    Meciul urmator

27-10-2018 12:00