AMICAL / Ripensia Timișoara - UTA 0-2

Al doilea meci de verificare al UTA-ei se desfășoară azi, la Bekescsaba, în compania Ripensiei Timișoara, începând cu ora 17:00 (ora României).

Ionuț Popa începe în următoarea formulă: Bodea - Costin, Benga, Opriș, Copaci - Stahl, Oprea, Tănase , Matei - Petra , Pop .

La Ripensia, Ciprian Urican răspunde cu: Păduraru (30 Dobre, 60 Rădulescu) – Ad. Popa, Burdeț, Hecsko, C. Toma – Stoin, M. Toma – Tineiu, Zaluschi, Monea – Dumiter.

După doar 15 minute de joc, Petra iese accidentat, fiind înlocuit de Janos.

În minutul 24, Pop prinde un șut bun, puțin pe lângă poarta timișorenilor. Replica adversarilor nu întârzie să apară, Bodea parând șut  al lui Dumiter.

După doar cinci minute, Bodea respinge în transversală un șut din marginea careului al aceluiași Dumiter.

Proaspătul intrat Janos își încearcă norocul cu un șut de la 20 de metri, Păduraru prinde fără probleme.

În minutul 43, Monea scapă singur spre poartă, portarul UTA-ei respinge.

În minutul 44 Pop lobează mingea din marginea careului, dar nimerește transversala.

Înainte de fluierul de final al primei reprize, Pop recuperează o minge la 20 de metri, pătrunde pe dreapta și pasează în fața porții, dar Janos este blocat în careu de portarul timișorenilor.

La pauză, Ionuț Popa a făcut trei schimbări: Bodea - Jovetic, Pop - Popa și Stahl - Cubleșan.

După pauză la UTA s-au mai făcut două schimbări, Manea a intrat în loc la Opriș (55) și Dan în loc la Oprea (57).

GOL UTA! 0-1 În minutul 60 Janos bate înalt în careu o lovitură liberă de la 30 de m, Manea scapă din marcaj și înscrie cu capul din 7 metri.

GOL UTA! 0-2 În minutul 65 echipa lui Ionuț Popa scapă pe contraatac, Cubleșan de pe dreapta îl deschide pe David Popa, care din 7 metri strecoară mingea elegant pe lângă portarul advers.

În minutul 70 Suslak și R. Iuga intră în locurile lui Costin și Tănase, iar în minutul 80 Copaci și Benga sunt înlocuiți de Gheorghe respectiv Gall.

Partida s-a terminat, UTA reușind să câștige cu scorul de 2-0.

La Ripensia au mai jucat: Vlădia, Apro, Kawagoe, Anghelina, Cluci, Ungureanu, Bădăuță.