Amical Szeged 2011 - UTA 2-2

Bodea - Polgar, R. Iuga, Lazăr, Dinculescu - Stahl, Tănase, Isac, Hlistei - Curtuiuș, Buia e echipa de start a lui Cristi Todea in primul amical al anului.

Meciul se joaca pe un teren sintetic din incinta bazei sportive din Gyula. Timpul rece a provocat un inceput alert de meci.

Ocazie buna pentru UTA in minutul 12, Curtuius a trimis putin pe langa coltul lung din apropierea suprafetei de poarta.

Doua sanse bune pentru aradeni intr-un minut: lovitura libera Buia de la 20 de metri dreapta, mingea e stearsa de un fundas, loveste bara si e corner de pe stanga; de acolo, mingea ajunge la Tanase, al carui sut din 17 metri e scos de portar de sun bara (23).

Buia a trimis peste din lovitura libera de la 18 metri frontal, in minutul 26.

O noua ocazie pentru UTA in minutul 35, acelasi Buia a finalizat o actiune colectiva cu sut din 6 metri peste transversala. Imediat insa, maghiarii au deschis scorul dupa ce au profitat de o nesincronizare in centrul careului aradean, 1-0 pentru Szeged.

Egalitate din minutul 42, Hlistei a intors o minge din dreapta in 5 metri pentru Curtuius, care a finalizat precis, 1-1.

UTA preia conducerea dupa un minut: pasa printre de la centrul terenului Hlistei pentru Curtuius, atacantul se desprinde din marcaj si face 2-1 cu o executie fina.

Pauza.

Todea abordeaza actul doi cu Barna - Federicco, Manea, Dobrean, Ghergu - Pruna, Jorza, Petra, A. Iuga - Popa, Toma.

Maghiarii au restabilit egalitatea printr-o lovitura de cap din 5 metri stanga, la care Barna nu a avut ce face, 2-2 minutul 49.

Minutul 65, sut excelent A. Iuga, scos de portar din vinclu. Dupa un minut, Manea trimite direct spre poarta din lovitura libera de la 35 de metri, portarul gazdelor e la post.

Minutul 70, Petra il deschide pe Popa, care lobeaza peste portar in plasa, dar golul e anulat pentru offside.