Amical / UTA – Arsenal Tula 2-0

Dimineața de 12 februarie vine cu al treilea amical pe care UTA îl dispută în stagiul de pregătire din Antalya.

Adversara roș-albilor e Arsenal Tula, grupare situată pe locul 6 în prima ligă din Rusia, prezentă la startul ediției acestui sezon din Europa League. Banca tehnică a echipei e condusă de Igor Cherevchenko, cunoscut ca fotbalist la Locomotiv Moscova, pe care a și antrenat-o mai apoi.

Meciul începe la ora 10:00 (ora locală 11:00) și se dispută pe stadionul ”Mardan”.

Laszlo Balint începe meciul cu formația Iacob – Tomozei, Melinte, Ilie, Simo – Moise, Isac – Oroian, Ioniță, Bustea – Buhăcianu.

Arsenal Tula îi are în primul unsprezece pe: Levașov - Khaguș, Denisov, Volodyko, Kovalyov, E. Kangva, K. Kangva, Panteleev, Adjoev, Gromiko, Minaev.

UTA a deschis scorul în minutul 18, Oroian a recuperat o minge în dreapta terenului, Ioniță a continuat cu deschidere perfectă pentru Buhăcianu, care a pătruns în suprafața de pedeapsă și a marcat pe lângă portar, 1-0!

Scorul a devenit 2-0 din minutul 25, din nou Oroian a recuperat la 20 de metri în tușa dreaptă, a centrat în mijlocul careului mare, de unde Bustea a reluat spectaculos lângă bara din stânga portarului!

Scorul pauzei, 2-0.

În minutul 68, Denisov (care fusese avertizat în prima repriză) i-a lăsat locul lui Lomovitsky.

La UTA, Ciprian Rus a intrat în locul lui Buhăcianu (76).