Dubla lui Faur le asigură arădenilor locul 1. UTA U17 – Poli 2-1

Echipa antrenată de Costel Bogoșel, Mihai Petcuț și Sandu Țamboi a învins astăzi cu 2-1 pe ACS Poli Timișoara. Juniorii under 17 ai clubului nostru  au devenit matematic campionii seriei de vest a Ligii Elitelor U17. Astfel, clubul nostru participă cu ambele grupe, UTA U17, respectiv UTA U19, la turneul final.

Chiar dacă au început mai bine partida și au dominat la capitolul ocazii, oaspeții au deschis scorul primii. Trebuie menționat că înainte de asta au ratat un penalty, apărat de portarul arădean, Zamfir. La vestiare s-a intrat cu scorul de 0-1 în favoarea timișorenilor. Acest scor nu i-a afectat pe jucătorii roș-albi, iar după pauză au continuat să controleze partida. Au reușit să și întoarcă rezultatul, Nick Faur fiind autorul unei ”duble”,  goluri marcate în minutele 50 și 90.

”A fost un meci care ne-a surprins. Nu ne-am așteptat de la Poli să ne atace chiar așa. A doua repriză am intrat toți mai bine, am luat decizii mai bune, drept urmare am întors scorul și am câștigat. Mă simt bine că am marcat și am adus victoria. Datoria mea este să dau goluri și să-mi ajut echipa să câștige” au fost cuvintele lui Nick Faur, autorul celor două goluri.

UTA U17: Zamfir – Deliman, Sabău, Onuțan, Frai, T. Bodri, Obrad, Gruiescu, Petcuț, L. Bodri, Faur. Au mai jucat: Deta, Țuța și Covaci.