Elite U17 & U18 / UTA se oprește în semifinale. Roș-albii vor lupta pentru bronz

Drumul celor două echipe arădene în Campionatul Național Liga Elitelor continuă doar cu finala mică, amândouă ratând calificarea în lupta pentru medaliile de aur.

UTA Under 19 a fost învinsă de Dinamo București, pe stadionul din Ștefan cel Mare, cu 6-1. Pentru arădeni a marcat, la scorul de 2-0 pentru bucureșteni, Gabriel Pop, din lovitură de pedeapsă. Arădenii au jucat în formula: Mara – D. Lazăr (Lezeu), Iuga, Rogojan, Dinculescu (Revesz) – Pop, Brănișteanu – Mager (Vasile), Toma (Țurcanu), Mandache (Iova) – Costin. Roș-albii joacă finala mică a campionatului pe 3 iunie, în compania celor de la LPS Satu Mare, învinși azi de Viitorul Constanța cu 4-2 (în tur a fost 3-3). Meciul e programat la Mogoșoaia.

La U17, meciul cu CS U Craiova a fost dramatic. Oltenii au avut început în forță de meci, beneficiind de un penalty transformat în minutul 8. UTA și-a revenit repede, a preluat controlul și, până la pauză, conducea cu 2-1, dublă Nick Faur (foto, dreapta - 28, 33). Partea a doua începea în nota de dominare arădeană, însă trei ocazii bune irosite aveau să se răzbune cu șase minute înainte de sfârșit, când Craiova a egalat la 2 și n-a mai făcut vreo concesie, asigurându-și biletele pentru finala mare. Zamfir – Deliman, Sabău, Onuțan, Frai – Gruiescu, T. Bodri, Obrad (Deta), L. Bodri – Petcuț (Boștină), Faur a fost formația arădeană de azi. Întâlnirea pentru medaliile de bronz e programată pe 2 iunie, tot la Mogoșoaia, contra clujenilor de la Ardealul, învinși azi de Dinamo București.