FOTO / CN U19 / UTA - LPS Târgu Mureș 3-1

UTA a reușit o victorie în ultima partidă a turului Campionatului Național U19, contra echipei LPS Târgu Mureș, scor 3-1. Tinerii utiști au dominat prima repriză, dovadă și cele trei goluri marcate. Prima reușită i-a aparținut lui Petcuț care a șutat la colțul lungă după o angajare a lui Jorza. Curta marchează pentru 2-0 și la nici cinci minute Gruiescu face 3-0. Oaspeții reduc din diferență, 3-1, pe finalul primei reprize.
În partea a doua meciul a fost mai echilibrat, jucătorii UTA-ei ratând câteva ocazii bune de a majora diferența.

UTA: Creța, Obrad, Sabău, Frai, Gruiescu, Jorza, T. Bodri, L. Bodri, Petcuț, Faur, Curta
Au mai jucat: Țuța, Gabor, Laza, Stan, Țîrlea.
Au marcat: Petcuț, Curta, Gruiescu.

„A fost un meci destul de echilibrat, contra unei echipe solide, dar spre bucuria noastră am reușit o repriză bună, când am marcat și trei goluri. Cu toate că a doua repriză am fost mai relaxați am mai avut câteva ocazii bune de a marca. În cupă sperăm să reușim o victorie“, a declarat antrenorul Costel Bogoșel.

Miercuri de la ora 12, în cadrul optimilor Cupei României U19, UTA întâlnește în deplasare liderul seriei de vest din Liga Elitelor, Ardealul Cluj.

11:00, 20-10-2018,    Meciul urmator

20-10-2018 11:00

Stadion: "Motorul'