Înfrângere pentru UTA, pe teren propriu, în Liga Elitelor U15 / FOTO

O nouă etapă din cadrul Ligii Elitelor U15 a avut loc astăzi, iar UTA a dat piept cu ASU Poli, pe terenul Șega. Meciul a început echilibrat, însă a fost nevoie doar de o neatenție ca timișorenii să marcheze. În minutul zece, portarul Tirian a degajat slab, direct la adversar, care cu un șut peste, de la 35 de metri, a reușit deschiderea scorului. Copii lui Dinu Donca au jucat destul de bine în prima repriză, ratând nu mai puțin de patru ocazii de a restabili egalitatea.

La șapte minute după reluare, în urma unui aut bătut greșit, timișorenii scapă pe contraatac și ridică scorul la 2-0. Utiștii încearcă să revină în joc, atacând în valuri, dar a lipsit mult luciditatea. În minutul 50, în urma unui corner, UTA putea reveni pe tabelă, dar centralul nu a fluierat un henț evident în careu comis de un timișorean. În minutul 58 Ekmekci reduce din dezavantaj cu un șut plasat din marginea careului de 16. Meciul se termină cu victoria oaspeților, care iau o opțiune serioasă pentru calificarea în fazele superioare ale Ligii Elitelor.

UTA: Tirian - Boiț, Vale, Pele, Popescu, Serengău, Sarkozi, Vulturar, Babiciu, Ekmekci, Cristian.
Rezerve: Brândă, Urdaș, Buzgău, Ursu, Ristin, Ciubăncan, Martin.

11:00, 23-02-2019,    Meciul urmator

23-02-2019 11:00

Stadion: "Motorul"