LIGA ELITELOR / CFR Cluj - UTA U19 2-2

UTA U19 și U17 s-au deplasat la Cluj pentru a piept cu cei de la CFR 1907.

Ambele meciuri s-au disputat pe terenurile de la Baza Sportivă Unirea, primii care au jucat fiind cei de la U19, de la ora 10:00.

În prima repriză UTA a controlat meciul în proporție de 80%. Faur a avut în debutul partidei două faze singur cu portarul advers, dar nu a reușit să concretizeze și pe tabela de scor.

Repriza a doua a început mult mai echilibrat, clujenii deschizând chiar scorul în urma unei faze fixe, în minutul 46. UTA a reușit să egaleze în minutul 65: Toma Bodri a bătut un  corner până la Petcuț care a recentrat și Savin a reluat cu capul în plasă.

În minutul 70, ceferiștii au scăpat pe un contraatac și au făcut 2-1, dar ultimul cuvânt l-a avut UTA: în minutele de prelungire, același Bodri a bătut un corner, iar Sabău a reluat cu capul, 2-2.

„În prima repriză am controlat meciul în totalitate. Dacă ne-am fi desprins atunci nu cred că am mai fi fost egalați. Pe final, mai mult decât meritat, am reușit să câștigăm un punct. Nu ar fi fost corect să pierdem. Chiar dacă se presupune că ne-am bate pentru locul 1 cu CFR fiecare meci trebuie luat în parte“, a apreciat Costel Bogoșel.

UTA: Mureșan - Savin, Sabău, Onuțan, Frai - Lezeu, Gruiescu, L. Bodri, T. Bodri - Petcuț, Faur (C). Au mai jucat: Obrad, Laza, Curta. Rezervă: Creța.

Miercuri și sâmbătă UTA U19 are două meciuri acasă, cu LPS Sebeș, respectiv Unirea Alba Iulia.

12:00, 23-09-2017,    Meciul urmator

23-09-2017 12:00

Stadion: ”Daniel Prodan”