Livetext UTA - CSS Drobeta Turnu Severin

La ora 18:00 începe meciul ce poate duce trupa arădeană în finala Campionatului Național Under 19. Apăsați F5 pentru a fi la curent cu momentele importante ale întâlnirii de pe stadionul ”Otto Greffner”.

UTA: 28 Creța - 21 Savin, 4 Sabău, 2 Onuțan, 14 Frai - 7 Gruiescu, 10 Lezeu, 23 Cocian, 9 Stahl - 19 Toma, 5 Petcuț. Pe bancă: 12 Debre - 8 Obrad, 11 Popa, 20 Nagy, 18 Țuța, 16 Gabor. 3 Laza. Antrenori: Costel Bogoșel, Mihai Petcuț, Sandu Țamboi.

Drobeta: 1 Răceanu - 2 Mitroi, 16 Bohoru, 10 Albei, 7 Rupa, 4 Talpă, 8 Mangu, 5 Rupa, 15 Florea, 18 Dănoiu, 27 Răducăniță. Pe bancă: 12 Badea, 30 Popa, 3 Albușel, 20 Făiniș, 11 Burciu, 6 Mogoș, 17 Ciudoiu. Antrenor: Marian Brihac.

Arbitri: George Roman – Alin Botaș, Alexandru Filip (toți Timiș).

În primul meci al zilei, Gaz Metan Mediaș a învins, la lovituri de departajare, pe FC Kiss Baia Mare. După 90 de minute, scorul era egal, 3-3. La ”penalty-uri”, medieșenii s-au impus cu 5-4.

A început meciul, cu elan rapid al severinenilor: Florea și Mangu au ajuns la finalizare în minutele 1 respectiv 3, ambii au tras peste din poziții bune.

UTA a replicat imediat, printr-o execuție a lui Cocian ce a trecut puțin peste vinclu (4).

După 20 de minute, jocul a devenit echlibrat. UTA are un plus de inițiativă, însă oaspeții rămân periculoși pe contre.

Intervenție mare a lui Creța în fața lui Dănoiu, scăpat singur cu el (27).

Portarul utist scoate încă o minge grea, a lui Talpă, din 9 metri dreapta (31).

Toma execută o lovitură liberă de la 17 metri puțin pe lângă (42).

UTA deschide scorul!!! Toma bate excelent un corner de pe dreapta, Onuțan apare în 5 metri și înscrie cu capul, 1-0 (44).

Pauză, 1-0 pentru UTA.

A început actul doi.

Toma trage violent de la 20 de metri pe lângă vinclu (55).

Goooool UTA!!! Contraatac Stahl în banda dreaptă, așezare pentru Cocian, care împinge în plasă din colțul stâng al careului mic (60), 2-0.

3-0 pentru UTA din minutul 62! Toma a combinat cu Gruiescu la o lovitură liberă în banda stânga, primul a centrat pentru Sabău, apărătorul a finalizat din suprafața de poartă!

După numai un minut s-a făcut 4-0: acțiune frumoasă a lui Stahl în stânga, așezare pentru Cocian, care l-a executat pe portar cu șut la colțul lung.

Festival de goluri!! E 5-0 după ce Toma i-a pus pe cap mingea lui Gruiescu pe 6 metri și mijlocașul a fost precis (64)!

La UTA au ieșit Stahl, Toma și Lezeu, au intrat Nagy, Țuța și Obrad (65).

A intrat Laza în locul lui Petcuț (70).

Un jucător al oaspeților e eliminat de pe bancă pentru injurii (73).

UTA a mai marcat de două ori, dar de fiecare dată a fost offside.

Fluier final, 5-0 pentru UTA! Arădenii se întâlnesc mâine, de la 17:00, cu Gaz Metan Mediaș. Învingătoarea joacă finala Campionatului!

11:00, 26-05-2018,    Meciul urmator

26-05-2018 11:00