Național Sebiș - UTA 3-2 scor final

Echipe de start:

Național: 12 Cioară – 14 Ciocan, 8 Avramescu, 13 Stupu, 16 Basic, 7 Săulescu, 11 Iuga, 19 Mihuța, 4 Siminic, 15 Clej, 10 Velici. Pe bancă: 1 Fișteag – 20 Pricop, 18 Susan, 5 Fuchs, 76 Lup, 9 Ion, 17 Suciu.

UTA: 1 Miron – 4 Iuga, 26 Manea, 2 Gligor, 14 Burlă – 18 Strătilă, 3 Chindriș, 16 Jorza, 22 Andor, 19 Rus, 7 Curtuiuș. Pe bancă: 22 Mara – 27 Dinculescu, 24 Covaci, 8 Filaret, 9 Copil, 13 Tănase, 21 Costin, 23 Vlad, 98 Man, 11 Petre

Alb-albaștrii au deschis scorul după 7 minute: Avramescu l-a deschis în dreapta careului pe Săulescu, mijlocașul a preluat bine și a trimis în poartă, cu toată opoziția lui Miron.

UTA a pus mingea la centru și a reușit egalarea: Jorza l-a găsit bine în careu pe Rus, care l-a executat pe Cioară din preajma suprafeței de poartă, 1-1!

Sebișul a luat din nou avantaj, în minutul 35, grație aceluiași Săulescu, care a primit o pasă de 40 de metri de la Mihuța, a controlat bine mingea în dreapta suprafeței de pedeapsă arădene și l-a executat pe Miron din 12 metri, 2-1.

Distribuția UTA-ei s-a modificat la pauză: Miron - Covaci, Manea, Gligor, Burlă - Strătilă, Copil, Tănase, Andor - Man, Petre.

Naționalul s-a distanțat în minutul 57, tot Săulescu a fost marcatorul gazdelor, printr-un șut senzațional, cu efect, de la 20 de metri, la semiînălțime, care s-a dus lângă bară, 3-1.

Între timp, Roli Nagy i-a mai trimis în teren pe Mara (în locul lui Miron), Costin (Strătilă), Vlad (Andor), Filaret (Gligor) și Dinculescu (Burlă).

Din minutul 75 s-a făcut 3-2, UTA a redus diferența dintr-o fază fixă: corner Copil de pe stânga, Manea s-a infiltrat în careul mic și a reluat cu capul îl plasă. Avea să fie scorul final.

11:00, 25-11-2017,    Meciul urmator

25-11-2017 11:00

Stadion: ”Otto Greffner”