UTA a fost eliminată din Cupa României U17. 1-2 cu Viitorul Constanța.

Juniorii Under 17 ai clubului au pierdut meciul de astăzi, din Cupa României U17, scor 1-2 împotriva celor de la Viitorul Constanța. Golul arădenilor a fost marcat de Țurcanu, intrat în repriza secundă.

UTA a început partida cu: Mureșan – Gabor, Deliman, Rogojan,Varga, Vasile, Toma, Mager, Gruiescu, Stahl și Roșu.

La finalul partidei, antrenorul Francisc Tisza a fost mulțumit de jocul prestat de echipă, în ciuda rezultatului de pe tabelă. ”Viitorul este o echipă cu jucători selectați din toată țară, probabil sunt de cel puțin trei-patru ani împreună. Eu le-am spus jucătorilor mei să joace liniștiți că nu au de ce să le fie frică, să joace cu toată ambiția că acest meci se poate și câștiga. Rezultatul putea să fie oricare. Noi ne-am descurcat destul de bine, am jucat sub potențialul nostru la început pentru că jucătorii au avut emoții exagerate, s-au speriat probabil de renumele echipei ”Viitorul”. Acesta a fost trimis în tribune în prima repriză după ce i-a reproșat arbitrului neacordarea unui penalty la o fază în care un jucător al arădenilor a fost împins în careu, ”Eu zic că numai înainte de revoluție m-am mai legat de un arbitru, care a vrut atunci să câștige echipa din Reșița. Acum efectiv nu am putut să mă stăpânesc. La primul gol, dacă un apărător este călcat pe gleznă și nu mai poate continua jocul, nu mai lași avantaj, oprești jocul. Pe urmă a fost clar că jucătorul nostru a mers pe direcția mingii și, în careu, apărătorul lor i-a dat peste călcâie, i-a încrucișat piciorul. Eu îi învăț pe jucători că și dacă se rupe carnea de pe ei, să continue, să fugă mai departe”. a încheiat antrenorul roș-albilor.