UTA U17 bate la Hunedoara. Urmează Poli!

Juniorii U17 au câștigat cu 2-0 (0-0) deplasarea de la CS Hunedoara. Băieții lui Aslău au început tare prima repriză, în minutul 10 luând la țintă bara. Au urmat alte ocazii rarisime în care s-a evidențiat portarul hunedorean. Singurul lucru care a lipsit a fost golul.

După 68 de minute și un joc care mergea într-o singură direcție a venit și deschiderea de scor. O pasă în adâncime îl găsește pe Jula care înțeapă mingea în poartă, la colțul lung. După doar două minute, Maier își ia revanșa după penaltiul ratat în minutul 65. În urma unui corner mingea ajunge în careu, iar jucătorul arădean pune latul pentru 2-0.

UTA: Iucie - Turc, Maier, Rîpaș, Găină, Vulturar, Merca, Aslău, Jula, Nicoară, Moldovan C.
Au mai jucat: Gădărici, Moldovan T., Palea, Cleuță, Căciulă
Rezerve: Manea, Nădăban.
Au marcat: Jula (68), Maier (70).

„A fost un meci fără istoric. Am avut parte de multe situații rarisime de a marca. Adversarii au avut o singură lovitură indirectă. Mergem la Timișoara să batem“, a spus la finalul partidei Mircea Aslău.

Sâmbătă, 1 septembrie, la Timișoara, UTA întâlnește pe ASU Poli, într-un meci decisiv pentru accederea în Liga Elitelor U17. În tur scorul a fost 1-1. Meciul va avea loc de la ora 18:00, la Baza Sportiva Nr. 2 Politehnica, de lângă Stadionul „Dan Păltinișanu“.

11:00, 23-02-2019,    Meciul urmator

23-02-2019 11:00

Stadion: "Motorul"