Victorie clară pentru UTA Under 19 în Liga Elitelor

Elevii antrenați de Dan Stupar și Adrian Ungur au reușit să învingă cu scorul de 4-0 „lanterna roșie” a seriei de Vest din Liga Elitelor U19. Împotriva formației LPS Banatul Timișoara, UTA U19 a început meciul cu Mara - Moza, Iuga, Petrache, Aldan, Pop, Covaci, Brănișteanu, Dinculescu, Copaci și Costin. Aceștia au reușit să își facă bine treaba și să controleze jocul în totalitate, victoria fiind una clară. Golurile au fost marcate de către Pop (2), Costin și Brănișteanu.

”Din prisma rezultatului suntem mulțumiți, am obținut trei puncte importante în realizarea obiectivului, acela de a rămâne în Liga Elitelor. În prima repriză am fost nemulțumit de jocul prestat de băieții mei, deoarece au tratat cu foarte mare lejeritate și lipsă de concentrare anumite momente în care puteam face diferența. Ne puteam face meciul mai ușor dar așa am intrat cu un 1-0 destul de fraged la vestiare. Repriza secundă a fost una mult mai bună și important e că am luat cele trei puncte. Ne așteaptă trei etape de foc la o distanță scurtă, următorul meci este marți și sigur apare și oboseală. Dacă tratăm meciul cu maximă seriozitate și câștigăm acolo, eu zic că luăm o opțiune destul de serioasă în atingerea obiectivului.” a declarat Dan Stupar la finalul partidei.

Etapa viitoare, UTA U19 joacă în deplasare împotriva celor de la LPS Bihor, marți, de la ora 12:00.